HOME MOJE MIASTO GALERIE CO NOWEGO? LINKI FIRMA KSIĘGA GOŚCI IMPRESSUM MAIL

  

Zdjęcia Piekar i okolic z roku 1994

    

Most łączący Piekary z Bytomiem. To jest moim zdaniem miejsce w którym zaszło najwięcej zmian. Wjeżdżając od strony Bytomia prezentuje nam się miasto nowym obliczem. Z mostu, który kiedyś łączył te miasta zachowały się tylko resztki, które można zobaczyć na ul. Witczaka w Bytomiu. W miejscu domu w którym mieszkała przez lata moja babcia jest teraz tylko łąka. Tam gdzie wczesniej były hałdy i stawy stoi teraz Kaufland z parkingiem. Znikły szyny linii tramwajowej łączącej Piekary z Bytomiem i która też prowadziła przez zburzony most. Przejazd kolejowy z zaporami przed ul. 27 Stycznia (dzisiaj ul. Graniczna) też zniknął. Pojawiło się rondo i stacja benzynowa ale to już jest temat, który bedzię prezentowany w innych galeriach. 
   

Ul. Wawrzyńca Hajdy i okolice. Tutaj robiłem moje pierwsze kroki i mieszkałem do roku 1975. Wtedy droga jeszcze nie miała nawierzchni asfaltowej, ale za to były zabawy w kalużach bardziej wesołe. Bawiliśmy się na placach i łąkach Szachty (koniec ul. W. Hajdy), na miejscu wsodzki (odbiór gołębi) i wysypisku śmieci, które w latach 70-tych tam było (ul. Nerlicha). Odwiedzałem przedszkole, które mieścilo się w budynku na ul. Damrota. Zimą jeździliśmy na sankach na Matejówce (dzisiaj Osiedle Buczka). Panu Dragonowi zawdzięczam prawdopodobnie moje zainteresowanie przyrodą; pozwalał mi pomagać w pracach w ogródku i opowiadał dużo na temat natury.
  

Ul. Jaworowa, Fińskie domki, Kopiec. W roku 1975 wybudowaliśmy domek na ul. Jaworowej 52, co oczywiście było związane z przeprowadzką i późniejszą zmianą szkoły (szkoła nr. 5). Od tej pory moim nowym "rejonem" było Osiedle pod Lipami, a Kopiec był od lat dziecinnych miejscem wypraw i spotkań.
   
Szarlej. Z Szarlejem łączą mnie szczególnie wspomnienia o babci, która mieszkała na ul. Bytomskiej 85. Zarówno na ogródkach działkowych, jak i na znajdującej się na ich terernie byłej strzelnicy, spędzałem wiele czasu. To bylo miejsce na miłe spacery, a czasami leżało nawet jakieś jabłko na drodze :-)
  
   Piekary, Osiedle Wieczorka, Józefka. Na Starym Osiedlu, naprzeciw dworca autobusowego, mieszkała babcia po przeprowadzce z domu na Koloniji, który z powodu szkód górniczych był przeznaczony do rozbiórki.
   
Bazylika. Bazylika przed remontem wież. Miałem okazję fotografować organy.
   
Bytom. W Bytomiu zaszło bardzo dużo zmian. Ze względu na szkody górnicze zburzono bardzo wiele domów. Oblicze miasta zmienia się z tego powodu do dziesiejszego dnia. 
   
świerklaniec, Katowice, Tarnowskie Góry, ... Tak wyglądały te miasta w roku 1994. W niektórych miejscach wiele sie nie zmieniło, w innych natomiast zachodzą zmiany w bardzo szybkim tempie np. Katowice.
   
Samochody. Marki samochodow, które udało mi się skadrować w roku 1994. Większość z nich już wtedy znikała z dróg i robiła miejsce samochodom sprowadzanym z zachodu. Dzięki miłośnikom samochody te przetrwały i jako oldtimery zdobią ulice naszych miast. 

Tutaj link na stronkę miłośników samochodów marki Syrena klick >>>>>

   
Copyright © 2008 Jacek Boron